Ir para o Conteúdo
imgcentral

Coffee with Sensei

Thoughts and comments by Sensei Jorge Kishkawa




Return to last Posts

    09-mai-2017

    15th TBIK (Brazilian Individual Kobudo Tournment) - Results




    KENJUTSU CHILDREN BEGINNERS
    1st KAZUO TSUZUKI (Vila Mariana)
    2nd LUIZA YORIYASU (Vila Mariana)


    KENJUTSU CHILDREN
    1st CHEN EDUARDO (Ana Rosa)
    2nd PONTES EDUARDO (Vila Mariana)
    3rd NATALIA CHEN (Ana Rosa)
    Medal of Honor: PIETRO (Vila Mariana)


    KENJUTSU JUNIOR FROM 0 TO 6th KYU
    1st CINDY KAWANO (Ana Rosa)
    2nd ISADORA (Santos)
    3rd UMEDA KUHN (Brasília)
    3rd ROMEU (Tucuruvi)


    KENJUTSU JUNIOR 5th KYU AND ABOVE
    1st HIROMITSU (Vila Mariana)
    2nd YOSHIMITSU (Vila Mariana)
    3rd TAKEMITSU (Vila Mariana)
    3rd DÉBORA KUHN (Brasilia)
    Medal of Honor: ICHIRO TAKEUCHI (Vila Mariana)


    KENJUTSU BEGINNERS
    1st MIKI TSUZUKI (Vila Mariana)
    2nd HONORATO (Sorocaba)
    3rd VELLARDI (Santos)
    3rd IKUTA (Itaim)
    Medal of Honor: ALVES (São José dos Campos)



    KENJUTSU MEN´S 0 KYU
    1st ALLAN (Ana Rosa)
    2nd LUNA (Itaim)
    3rd YASSER (Ana Rosa)
    3rd ALMEIDA (Sorocaba)
    Medal of Honor: LUIS (São José dos Campos)/ ROSA (Sorocaba)


    KENJUTSU MEN´S 7th KYU
    1st BISPO (Belo Horizonte)
    2nd CHO (Porto Alegre)
    3rd NEUBAUER (Itaim)
    3rd VERZINE (Vila Mariana)
    Medal of Honor: CALHEIROS (Vila Mariana) / RENAN (Santos)


    KENJUTSU WOMEN´S FROM 0 TO 7th KYU
    1st TOSHI NAGUMO (Sumaré)
    2nd ISADORA (Santos)
    3rd YUMI KANEMARU (Niterói)
    3rd LUCIANA CHAGAS LIMA (Vila Mariana)


    KENJUTSU WOMEN´S 6th AND 5th KYU
    1st TOSHI NAGUMO (Sumaré)
    2nd MARIANA (Santos)
    3rd CINDY KAWANO (Vila Mariana)
    3rd KATE NAKANO (Sorocaba)
    Medal of Honor: ESTEVÃO (Brasília) / GABRIELLA (Belo Horizonte)


    KENJUTSU WOMEN´S 4th KYU AND ABOVE
    1st TIEMI KAWANO (Curitiba)
    2nd TAIS BOEIRA (Porto Alegre)
    3rd TOSHI NAGUMO (Sumaré)


    KENJUTSU SENIOR FROM 0 TO 6th KYU
    1st NEUBAUER (Itaim)
    2nd CARVALHO (Santos)
    3rd AKAZAWA (São José dos Campos)
    3rd COIMBRA (Campo Grande)


    KENJUTSU SENIOR 5th KYU AND ABOVE
    1st EDGAR AOTAGIL (Santana)
    2nd KUHN (Brasília)
    3rd LUCIO NAKADA (Vila Mariana)
    3rd STEFAM (Rio de Janeiro)
    Medal of Honor: SAMUEL MEIRA (Vitória) / FUSARI (Campinas)


    KENJUTSU MEN´S 6th KYU
    1st RUIZ (Sumaré)
    2nd ROHWEDDER (Campinas)
    3rd COIMBRA (Campo Grande)
    3rd PERASSOLE (ABC)
    Honra ao Merito: AKAZAWA (São José dos Campos) / LOTTO (Florianopolis)


    KENJUTSU MEN´S 5th AND 4th KYU
    1st MIYADAIRA (Tatuapé)
    2nd PAIVA (Tucuruvi)
    3rd ALBUQUERQUE (Ana Rosa)
    3rd NAKADA (Vila Mariana)
    Medal of Honor : SUZUKI (Ribeirao Preto) / KIRYU (Campinas)


    GOSHINJUTSU
    1st UEHARA / KIMURA (Ana Rosa)
    2nd MARQUES / MASSAO (Sumaré)
    3rd LEITE RODRIGO (Vila Mariana)/ GREIN (Belo Horizonte)
    3rd AKIO ASAKAWA / BERGAMINI (Vila Mariana)


    JITTE
    1st HOLSCHUH/DANILO (Campinas)
    2nd MARQUES /MASSAO (Sumaré)
    3rd UEHARA / KIMURA /(Ana Rosa)
    3rd TOSHI NAGUMO / PAIVA (Tucuruvi)


    KUSARIGAMA
    1st MARQUES / MASSAO (Sumaré)
    2nd UEHARA / KIMURA (Ana Rosa)
    3rd AMARGOS / PAIVA (Tucuruvi)
    3rd SANZIO / BERNARDO (Belo Horizonte)


    KENJUTSU MEN´S 3rd AND 2nd KYU
    1st DALLACQUA (ABC)
    2nd SANZIO (Belo Horizonte)
    3rd MIYADAIRA (Tatuapé)
    3rd TITO LIVIO (Florianópolis)
    Medal of Honor: NEVES (Santos) / TODESCO (Sorocaba)


    KENJUTSU 1st KYU AND ABOVE
    1st MASSAO VILELA (Sumaré)
    2nd VAZ (Rio de Janeiro)
    3rd MARQUES (Sumaré)
    3rd SILVA (Vila Mariana)
    Medal of Honor: KUHN (Brasília)/ ALESSANDRO (Porto Alegre)


    TAMESHIGIRI
    1st DANILO PEDROSO (Campinas)
    2nd UEHARA DANIEL (Ana Rosa)
    3rd BARRETO (Ana Rosa)
    3rd SAMUEL MEIRA (Vitória)


    JOJUTSU BEGINNERS
    1st CAROLINE AMADO (Ana Rosa)
    2nd CASSIOLATO (Belo Horizonte)
    3rd CRISTIANE (Curitiba)
    3rd YUMI (Niterói)


    JOJUTSU 7th KYU
    1st ARAUJO (Curitiba) / KELVIN (Porto Alegre)
    2nd TIEMI KAWANO (Curitiba)/ALBUQUERQUE (Tatuapé)
    3rd SUZUKI / DELVECHIO (Ribeirão Preto)
    3rd ARCIERI (ABC) / FIUZA (Ana Rosa)


    JOJUTSU 6th KYU
    1st DÉBORA KUHN / UMEDA (Brasília)
    2nd ARAUJO (Curitiba) / KELVIN (Porto Alegre)
    3rd BHERING / ESTEVÃO (Brasília)
    3rd ROSSI (Porto Alegre) / SILVA (Vila Mariana)


    JOJUTSU 5th KYU AND ABOVE
    1st HOLSCHUH/DANILO (Campinas)
    2nd PAIVA /TOSHI (Tucuruvi)
    3rd KIMURA /UEHARA (Ana Rosa)
    3rd VAZ /HIDEO (Rio de Janeiro)
    Medal of Honor : VICTOR / BERNARDO (Belo Horizonte)


    IAIJUTSU FROM 0 TO 7th KYU
    1st COUTO (Tatuapé)
    2nd OISHI EMILIO (Sorocaba)
    3rd DENBERG (Ana Rosa)
    3rd HERLON (Brasília)
    Medal of Honor: YUKI KATO (Vila Mariana) / REZENDE (ABC)


    IAIJUTSU 6th KYU
    1st MASSAO VILELA (Sumaré)
    2nd NISHIHARA (Campinas)
    3rd MARQUES (Sumaré)
    3rd UMEDA (Brasília)
    Medal of Honor: GUERRERO (Ribeirão Preto)/ GAIA (Vila Mariana)


    IAIJUTSU 5th KYU
    1st TAIS (Porto Alegre)
    2nd ESTEVES (Sumaré)
    3rd HIROMITSU (Vila Mariana)
    3rd TOSHI (Ana Rosa)
    Medal of Honor: HADA (Santos) /TAKEMITSU (Vila Mariana)


    IAIJUTSU 4th KYU AND ABOVE
    1st KIMURA SILVIO (Ana Rosa)
    2nd HIDEO MIYAZAKI (Rio de Janeiro)
    3rd YOSHIMITSU (Vila Mariana)
    3rd DANILO (Campinas)
    Medal of Honor: KATSUAKI KIHANA (Sumaré)/ FELIPE (São José dos Campos)

    KOBUDO TROPHY - MASSAO VILELA




    topo

    contact@niten.org